American Panel Corporation, AP26BC-2T-Water-Cooled, Blast Chiller, Roll-In
SKU #: AP26BC-2T-Water-Cooled
Description
Introducing the American Panel Corporation AP26BC-2T Blast Chiller, Roll-In - the ultimate temperature control solution for commercial restaurants. With its HURRiCHiLL Modular Blast Chiller, this unit is designed to accept up to two trolleys measuring 26" W x 36" D x 73.5" H, making it perfect for high-volume operations. Boasting an impressive chill capacity of 520 lbs. in just 90 minutes or 600 lbs. in 120 minutes, this chiller ensures rapid and efficient cooling, preserving the quality and freshness of your food. The 7" LCD touch screen controller with Quick Start & A La Carte functionality allows for easy and precise programming, while the automatic or manual operation provides flexibility. The stainless steel interior and exterior guarantee durability and easy cleaning. With its insulated panels and camlock assembly, this blast chiller offers superior insulation and easy installation. Trust American Panel Corporation for your temperature control needs.
Click Now. Pay Later. Click Now. Pay Later.
?
Specifications
Capacity
(2) 26" W x 36" D x 73.5" H trolleys, 520 lbs. from 160F to 38F chill capacity, 600 lbs. from 160F to 38F chill capacity
Width
26"
Area (in)
26" W x 36" D x 73.5" H
Depth
36"
Height
73.5"